Ana Sayfa>Katılımcı Görüşleri (2018)

Katılımcı Görüşleri (2018)

Orhan TURAN
ODE – Yönetim Kurulu Başkanı

“ISK-SODEX Fuarı ilk yapıldığı yıldan beri sürekli katılan bir şirketiz. Bu sene gayet iyi gördüm, özellikle yurt dışından gelen ziyaretçiler ve müşterilerimizden dolayı ilk gün ve dün gayet güzeldi. Biz bu sene ODE olarak yeni yaptığımız ürünleri tanıtıyoruz, teknik yalıtımla ilgili ürünlerimizi tanıtıyoruz. Bizim için ISK-SODEX Fuarı çok önemli, çünkü biz ihracatta büyümek isteyen bir şirketiz, bazı ürünlerimizde toplam üretimimizin % 40’ını ihraç ediyoruz. Bu anlamda ISK-SODEX’e her geçen yıl ihracat ağırlıklı yabancı müşterilerin katılıyor olması bizim açımızdan önemli ve önümüzdeki yıllarda da ISK-SODEX’e katılarak yeni çıkardığımız ürünleri uluslararası ve yerel müşterilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Katkı koyan herkese başarılar diler ve teşekkür ederim.”

Rebii M. DAĞOĞLU
ALDAĞ – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

“ISK-SODEX Fuarı bu sene çok ciddi ve yoğun bir ilgiyle karşılaştı. En büyük stantlardan birinin sahibiyiz bu fuarda, ilk bu kararı aldığımızda aslında biraz yadırganmıştık ama bugün ziyaretçi sayısına ve ziyaretçilerin nitelik ve niceliğine baktığımız zaman ne kadar doğru bir karar aldığımızı görüyoruz. Fuarda sadece cihaz gösteriminin yanı sıra biliyorsunuz fuarlar artık bir sosyalleşme alanı, biz de yapmış olduğumuz stantta bu sosyalleşme alanını oluşturmak, Türkiye’deki değişen iklimlendirme sistemleriyle ilgili olarak farklı fikir alış-verişlerine olanak sağlayacak bir ortak platform oluşturmayı hedefledik, bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum, bu felsefeyle standımızı yaptık. Bunun dışında stantta cihazlarımızı sergilemek ve konuklarımızı ağırlamanın dışında Aldağ Özel Semineri ile katkıda bulunduk fuarınıza. Merkezi Sitemlerde Isı Pompası Kullanımı ile ilgili bir seminerdi bu. Isı pompaları kullanımı günden güne eski konvansiyonel iklimlendirme sistemlerinin yerini alan sistemler, sebebi de enerji verimliliği, bu da fuarın da ana teması olan Sürdürülebilir İklimlendirme temasının ayrı bir özelliği, niteliği olarak değerlendirilebilir.
ISK-SODEX Fuarı sektörümüzün en büyük fuarı; fuara ve fuarlara katkılarımız artarak devam edecek; biz SODEX’in yaptığı Türkiye sınırları içerisindeki tüm fuarlarda yer almak istiyoruz. Ciddi bir ihracat atağındayız. Tabi bununla da kalmak istemiyoruz çünkü fuara katılmak işin ancak alfabesi. Bunun dışında burada topladığımız feedbackleri bu pazarlara yerleşme konusundaki stratejilerimizle birleştirerek, buralarda depolama sahalarında ürün stoklama, geniş teknik servis ağları kurma ve havaleli klima santralleri gibi modüler tip havaleli ürünlerin burada montajı konusunda kademeli şekilde ilerleyecek çalışmalarımız var. Bunu sadece bir ülkeyle sınırlamıyoruz, en önemli amacımız bu ülkelerde yerelleşmek yani bizi Türkiye’de güçlü kılan faktörler neyse bunları aynen bu ülkelere taşımak felsefesiyle hareket ediyoruz.”

Hırant KALATAŞ
ALARKO – Genel Müdür Yardımcısı

“Fuarın ikinci günündeyiz, aslında fuar beklentilerimizden daha iyi geçiyor. Açıkçası hem tarih değişikliği hem yer değişikliği ziyaretçi konusunda bazı tereddütlere neden olmuştu ama iki gündür beklentimizin üstünde ziyaretçi var. Tabi fuar sektör açısından önemli bir buluşma olanağı. İki yılda bir yapılan sektörün hemen hemen tek etkinliği. Burada bayilerimizle, müşterilerimizle, dostlarla, rakiplerimizle bir araya gelmek, onları ağırlamak ve az sayıda da olsa ürünlerimizi tanıtma fırsatı buluyoruz. Ayrıca yurt dışından katılımcılar da geliyorlar, onlarla da ihracat bağlantıları sağlama, ilk görüşmeleri yapma olanakları doğuyor. Dolayısıyla biz şu ana kadar fuarın gidişatından memnunuz.”

Uğur Evren HAMMAŞ
Rothenberger – Genel Müdür

“ISK-SODEX Fuarı’na 2004 yılından beri katılıyoruz, fuarlardan gayet memnunuz. Bizim fuarlar son kullanıcıya ulaşma noktasında son derece önemli bir araç oluyor. Ustalarımız buraya gelerek son teknolojileri, son gelişmeleri görebiliyorlar, sorunları varsa kendilerine yardımcı olabiliyoruz, burada birinci elden, direkt enformasyon alabiliyorlar. Ustalarla ve son kullanıcılarla buluşmak bizim için de çok keyifli oluyor, ürünlerimizi kimlerin kullandığını, görebiliyoruz. Bunun haricinde tabii ki bu sene bizi çok sevindiren şey, yurt dışından katılımın fazla olması. İhracat hepimiz için çok önemli, pek çok iş bağlantısı kurabildik; Orta Doğu’yla ve bölge ülkeleriyle yeni iş bağlantıları kurabildik, bundan dolayı da SODEX fuarcılığa teşekkür ediyoruz.
Bu sene bizim için de çok güzel bir gelişme oldu, Ustalar Ligi diye bir yarışma düzenledik, bizim de ana sponsorlarından olduğumuz, SODEX fuarcılık ile beraber bir yarışma düzenledik. Burada yapmak istediğimiz, ustalara ustalığın ne kadar kıymetli bir meslek olduğunu tekrar hatırlatmak, gençleri mesleğimize, sektörümüze kazanmak için teşvik etmekti. Benim gördüğüm kadarıyla şu ana kadar da gayet güzel gitti. Ustalarımız çok keyif aldılar, bizler de çok keyif aldık. Sektörün gelişmesi hepimiz için çok önemli, gençlerin de bu konuya yönelmesi bizler için de keyif verici. ”

Tunç KORUN
FORM – İcra Kurulu Başkanı

“Türkiye’de fuarların gelişimi aslında sektörün gelişimi anlamında da çok büyük önem taşıyor. Firmamız 1965 kurulumlu ama İzmir Enternasyonel Fuarı gibi çok eski, köklü fuarlarla fuar sergilemelerine başlamış durumda. 1990’lardan itibaren de fuar konusu Türkiye’de özellikle klima sektöründe çok daha gelişti. ISK-SODEX’in başlamasıyla birlikte de çok daha ciddi ve profesyonel bir hal aldı. ISK-SODEX Fuarı’na başladığından beri, düzenli olarak her yıl, daha doğrusu her iki yılda bir katılıyoruz. Fuarların bizce çok büyük önemi var, fuarlar sadece müşterilerle bir araya gelinen bir yer değil bizim için, yabancı misafirlerimizin katıldığı ve dolayısıyla onlarla yıllık görüşmelerimizi yapabildiğimiz, yeni yabancı firmalarla tanışma olanağı bulduğumuz, sadece Türk müşterilerle değil yabancı müşterilerle de buluşma ortamı sağlayabildiğimiz bir yer. Fuardan çok memnunuz, geçtiğimiz yıllardan daha da iyi bir akış görüyoruz bu sene. İlk günler genelde fuarın en zayıf günleridir ama bu fuarda ilk gün olduğunu hissedemedik bile. Dün de çok başarılı ve dolu bir gündü, önümüzdeki günlerde de bunun aynı şekilde devam edeceğini görebiliyoruz. Fuarda genelde her ürünümüzü sergilemeye çalışıyoruz ana özellikle yeni yaptığımız yerli imalat fancoillerimiz ve gene çok geliştirdiğimiz gene yerli imalatımız olan evaporatif soğutma ünitelerimizi özellikle müşterilerimizin dikkatine sunmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da gene aynı şekilde düzenli katılımlarımızı hiç kuşkusuz devam ettireceğiz.
SODEX Fuarı’nda bu sene farklı etkinlikler olduğunu da gördük. Düzenli olarak her gün çeşitli seminerler verildi, biz de ısı pompaları konusunda gene dün bir seminer verdik. Gayet güzel bir katılım olduğunu fark ettik. Fuar bu anlamda zadece ziyaretçilerin firmaları gördükleri, yeni ürünleri gördükleri bir yer olarak değil, ilave teknik bilgi alabildikleri, yeni konular da öğrenebildikleri bir yer de oluyor bu şekilde. ”

Mehmet ŞANAL
ÜNTES – Yönetim Kurulu Başkanı

“ISK-SODEX Fuarı ülkemiz için son derece önemli bir fuar. Bu sene baktığımızda yıllardır standart yerinden ve mevsim değişikliğinden dolayı bazı firmalarda endişe vardı. Ancak şu üç günlük süreçte baktığımızda gayet başarılı bir organizasyon, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Özellikle bu sene yurt dışından gelen ziyaretçi sayısındaki artış, yeni kontakların oluşması adına firmamız ve sektörümüz son derece mutlu. ”

Fatih ASAL
Wavin Pilsa – Genel Müdür / Managing Director

“Biz çok uzun yıllardır Wavin Türkiye olarak SODEX Fuarı’na katılıyoruz. Fuarın yer değişikliğinden dolayı başta bir handikap olacağınız düşünmüştük aslında şirket olarak ama sonra arkadaşlarla tartıştıktan sonra katılmaya karar verdik. Düşündüğümüzün tam tersi fuar daha nitelikli ve kaliteli olarak geçiyor. Gayet de kalabalık, gayet memnunuz. Gerek Türkiye’den gerek tüm dünyadan hem bayilerimiz hem de gerçekten konuyla ilgili, meslekle ilgili kişiler geldi. Ukrayna’dan, Çeçenistan’dan, Portekiz’den, Almanya’dan birçok katılımcı var, bu da bizim için gayet olumlu. SODEX dünya genelinde bilinen bir marka aslında fuarcılık anlamında, ülkemize de çok ciddi katkıları olduğunu düşünüyorum, bu alanda dünyanın üçüncü büyük fuarına ev sahipliği yapıyor, İstanbul olarak, başarılarının devamızı diliyorum SODEX’in.
Fuara gelirken aslında çok klasik ürünleri getirmedik, özellikle yeni ürünlerimizin lansmanını yapmak istedik. Bunlardan bir tanesi QBic yer altı su depolama sistemleri, diğeri Sentio kontrollü yerden ısıtma sistemlerimiz, yağ ve petrol ayırıcılar ve artı Tigris Press-fit sitemleri bu fuarda tanıtma imkanı bulduk. Bunlar da bizim açımızdan çok olumlu geçti fuarda. Tabi ürün tanıtımının yanında çeşitli aktiviteler de yine bize yardımcı oldu bunlardan biri B2B sunumlarıydı aşağıda yaptığımız, Özhan arkadaşımız Revit paketleriyle ilgili çok başarılı bir sunum gerçekleştirdi. Bunların da, bu aktivitelerin de artması gayet sevindirici bizim açımızdan.
Önümüzdeki dönemde de Wavin Türkiye olarak SODEX fuarlarına katılmayı planlıyoruz, tahmin ediyorum gelecek yıl olacak fuar Ekim ayı gibi yine yerimizi alacağız fuarda.”

Okan TUTCU
SAMSUNG – Sistem Klima Ülke Müdürü

“Dİklimlendirme sektörü Türkiye’de büyüyen bir sektör bildiğiniz gibi ve Avrasya’da da çok önemli bir yere sahip. Şu an Türkiye olarak Avrasya’da biz büyüyoruz baktığınızda iklimlendirme sektöründe ve doğal olarak da Türkiye birçok yatırımcı veya tüm bu bilgi birikimi daha fazla olduğu için birçok yabancı ilgi, alakası bu ülkeye kayıyor. ISK-SODEX’te de gördüğüm kadarıyla 100’ün üzerinde ülkeden katılım gerçekleşmiş durumda şu anda, bu bizim için ve sektör için çok mutlu edici bir gelişme. Biz de Samsung olarak bunu görüyoruz, ilk kez zaten Samsung olarak katılıyoruz böyle bir organizasyona fakat faydasını gördük şu anda. Sayım yapıyoruz hatta kaç kişi geliyor acaba diye faydalı olacak mı, 2000’in üzerinde sadece bir günde bizim standımızı ziyaret eden ziyaretçi olmuş ki bu gerçekten tatmin edici, çok mutlu olduk bunu görünce, demek ki bir ilgi alaka var bu alanda.
Samsung olarak bu fuarda yer almak istedik çünkü Samsung AR-GE’ye çok fazla yatırım yapan bir firma, birçok alanda olduğu gibi iklimlendirme alanında da sektöre yön vermek istiyor Samsung. Bu sene de çok farklı ürünler çıkardık, çok farklı ürünler sektöre sunduk. Bu sene wind-free casette klimaları Samsung olarak sektöre kazandırdık diyebilirim. Onun dışında 30 beygir gücünde dış ünitelerimizi gene daha önceden sektöre sunmuştuk fakat bunu sergileyebilme imkanımız olmamıştı, bu sene burada 30 beygir cihazlarımızı da bu fuar vasıtasıyla profesyonel bir şekilde sergiliyoruz. Bir başka ürün, pazara sunduğumuz da chiller ve fancoil ürünleri oldu. Birçok yenilik getirdi Samsung sektöre ve Samsung geleceği bir şekilde bu sektörün geleceğini şekillendiriyor diyebilirim. Bu noktada da bu kazandırdığımız, sahaya kazandırdığımız bu ürünleri sektörden ilgililerin beğenisine sunmak ve onların da beğenisini toplamak bizi de bu SODEX’te çok mutlu etti.
Tabi SODEX kendini de geliştiriyor, Samsung olarak ilk kez fuara katılıyoruz ama ben Okan TUTCU olarak yıllardır fuarlara katılıyorum ve ISK-SODEX’in de kendini geliştirdiğini görüyorum. Ne anlamda, sektöre bir şekilde bilgiyi paylaştırmak anlamında. Biz de acaba Samsung olarak ne yapabiliriz diye SODEX ile beraber değerlendirdik ve bir neden bir panel yapmıyoruz acaba sektörün geleceğine ve şu an devam eden kentsel dönüşüm projeleri gibi, yapılan hastane yatırımları gibi projelerin geleceğe acaba ne kadar hazır olduğunu değerlendirmek üzere çok değerli panelistlerle Bugünün Binalarında Yarının Zorlukları adı altında, başlığı altında bir panel gerçekleştirdik ve ciddi anlamda da ilgi gördü, panel hatta bizim planladığımız zamandan da sorularla beraber uzadı. Sektörün gidişatına, burada Türkiye’nin değişiminde iklimlendirme sektörünün de nasıl değiştiğine ve gelecekte nasıl iklimlendirme çözümlerinin olacağına ışık tutmaya çalıştık. Umarım dinleyiciler de orada mutlu olmuşlardır ve bizim anlattığımız konular onları tatmin etmiştir. ”

Metin DURUK
Friterm – Yönetim Kurulu Başkanı

“ISK-SODEX Fuarı ilk defa olarak Tüyap Fuar Merkezi’nde oluştu. Biz Friterm olarak buraya gelirken şüpheli mi karşıladık, evet belli bir şüphemiz vardı. Ama şu anda bu şüphe tümüyle yenilmiş durumda. Gerçekten ilgi çok yüksek ve profesyonel yapı çok yüksek. Gelenlerden, ziyaretçilerden mutluyuz, onu özellikle belirteyim. Yeni ürün sunmakta ise AR-GE merkezimiz iki yıldan beri yapmış olduğu çalışmalarla özellikle ıslak-kuru soğutucular, özel paslanmaz çelik ürünler, alüminyum olan özel eşanjörler, yüksek verimli ısı geri kazanım coiller konusunda çalışmalarımızı sunduk. Çok da ilgi gördük. Özellikle yabancı misafir kısmında başarılı bir ziyaretçi profiliyle karşılaştık. Hava da şansımıza yaver gitti, çok güzel bir ortamda oluştu. Diğer fuar merkeziyle karşılaştırırsak, ulaşım biraz daha zor olmakla birlikte, buradaki fuar alanındaki oteller vs. ziyaretçilerimiz yönünden konaklama imkanı sağladı. O çok kolaylık sağladı. Ama fuar iç iletişimi ve fuar iç yürüyüşü, ulaşımı çok verimli. Artı yüksek alanlara sahibiz, bu yüksek alanlar havalandırma ve ısıtma yönünden büyük avantaj sağlıyor, bunlar yönünden mutluyuz. Geniş bir yürüyüş yolları var. Bunun yanında aşağıdaki etkinliklerde forumlar çok ilgi çekti, onu gördük, usta yarışması çok ilgi çekti onu özellikle belirteyim. Fuarın geleceği yönünden baktığımız zaman insanlar, katılımcılar 2019 Ekim’ini aynen desteklediklerini, daha fazla yer almayı hedeflediklerini düşünüyorlar, o da avantaj. Friterm olarak AR-GE merkezimizi kurduk bu Ar-Ge merkezimiz bizim yönümüzden bir önemli açılım, sofwareimizi geliştirdik, ürün geliştirmemize hizmet etti. Ar-Ge merkezi ile yaratmış olduğumuz softwareler uluslararası arenaya hizmet üretme çalışıyoruz. Yerli tedarikçilerin çıtalarını daha da yükseltmeyi hedefliyoruz, hep birlikte yükseliyoruz. Biz mutluyuz ISK-SODEX’ten, katkı koyan profesyonel yapıya teşekkür ederiz, katkı koyan derneklerimize teşekkür ederiz.”

Metin DURUK
ISKAV – Başkan

“ISK-SODEX Fuarı için dokuz derneğimiz artı bir vakfımız yani on kuruluşumuz gerçekten Deutsche Messe ile birlikte çok önemli çalışmalar yaptılar. Teknik komite çalışmaları, yürütme kurulu çalışmaları, Odalar Birliği İklimlendirme Meclisi içerisindeki çalışmalar, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Odalar Birliği vasıtasıyla dünyaya yapmış olduğumuz duyurular ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği üzerinden getirmiş olduğumuz ziyaretçiler bence ISK-SODEX Fuarı’na katılan katılımcıları mutlu etti. Geri bildirim olarak iki gündür herkesten teşekkür alıyorum, ben bu yönden çok mutluyum. Şansımız yaver gitti, güzel günler, güzel ışıklı ve güneşli günler de oldu. Hem yabancı ziyaretçi hem Türk ziyaretçi çok ilgilendiğini görüyorum. Özellikle yabancı ziyaretçilerin Türkiye’deki üretilen ürünler konusunda ilgileri çok yüksek. Hele yerinde ürünü görüp ürün kalitesine dokunmaları sonucunda, Türkiye’den mutlaka ve mutlaka çalışma yapmak istiyorlar. Pakistanlı, Afrikalı, Orta Doğulu, Hindistanlı, Rusyalı, Ukraynalı çok ziyaretçi geldi. Ben ISK-SODEX Fuarı’nın gelecek dönemlerde çok daha güçlü, çok daha sağlam zeminde yürüyeceğine inanıyorum. Özellikle de Ekim aynın bizim için çok önemli bir fuar ayı olduğunu düşünüyorum, çünkü tek yıllar fuarlar yönünden dünyada zayıf yıllardır, bu bize pozitif yansıyacak, aynı zamanda Ekim ayı fuarla yönünden, ziyaretçi yönünden, üretici yönünden en iyi zamanlardan bir tanesini içeriyor. O anlamda baktığımızda 2019 fuarının ben sektörümüze, ısıtma sektörüne, soğutma sektörüne, pompa sektörüne, vana sektörüne, otomasyon sektörüne, yangın sektörüne, izolasyon sektörüne çok önemli açılımlar getireceğine inanıyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Tüm katkı koyan paydaşlara teşekkür ediyorum, Deutsche Messe’ye teşekkür ediyorum.”

Zeki POYRAZ
İSİB – Başkan

“ISK-SODEX sektörümüzün çok önemli fuarlarından bir tanesi. Yeni yerde, yeni yüzüyle, yeni tarihiyle görücüye çıktı, katılımcılar son derece memnun. İnşallah bundan sonraki tarihi de daha önceden, daha iyi bir şekilde duyurarak, daha verimli bir fuar oluştururuz. Fuar alanı çok güzel, yerleşim çok güzel, şu ana kadar herhangi bir sorunla da karşılaşmadık. Biz İSİB olarak, İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği olarak, bu fuarın başarılı olması için Türk üreticilerine, Türk ihracatçılarına destek olabilmek için, Hannover Messe’nin de destekleriyle çok ciddi bir yabancı misafiri Türkiye’de ağırladık. Onların da getirisiyle fuar alanında, dikkat çekecek bir şekilde, göze çarpacak bir şekilde yabancı ziyaretçinin olduğunu gördük. Tüm firmalar da bu durumdan son derece memnunlar, inşallah bundan sonraki fuarımız da 2019’un Ekim ayında aynı bu şekilde daha başarılı geçer. ”

Zahid POYRAZ
S&P – Genel Müdür

“2018 ISK-SODEX Fuarı’nda yine bütün sektörü bir araya getirdiğiniz için ilk önce sizlere teşekkür ediyoruz. Bu sene fuarımızda bir tarih ve yer değişikliği oldu. Bazı tereddütlerimiz vardı, özellikle sektörde. Ama gördük ki yer ve zaman değişikliğinin hiçbir önemi yok fuarımız gayet güzel, her zamanki gibi tempolu. Havamız da çok güzel oldu, dışarıda gayet bir bahar havası edasında İstanbul standartlarının daha ortalamaların üzerinde bir havayla fuarımızı gerçekleştirdik. Tüm sektör çalışanlarına, tüm sektör unsurlarına teşekkür ediyoruz. Eğer hep beraber çalışırsak, hep beraber kaliteli ürünlerle iyi hizmet verebilirsek sektörümüz hep beraber sürdürülebilir bir şekilde kalkınacaktır diye düşünüyorum. Aynı zamanda ihracat konusunda da yoğun çalışmalar yapmamız lazım sektörümüzün kalkınması konusunda. Özellikle Avrupa’ya yapılan ihracat bizleri hem sertifikasyon konusunda, hem standartlar konusunda hem de kalite konusunda çok geliştiriyor. Umarım hep beraber sektör olarak gelişiriz.
Forum alanında bir seri sempozyum düzenlediniz, ben buna ilk defa şahit oldum bir fuar organizasyonunda, çok hoşumuza gitti. Arkadaşlarla beraber biz de minik bir sunum hazırlayıp, o sunumu da benim sunmamı istediler. Sunduk, keyif aldık, dinleyicilerimiz de oldu. İleriki yıllarda bunu daha iyi, daha verimli nasıl yapılabilir mutlaka düşünüyorsunuzdur, mutlaka konuşuyorsunuzdur ama bunun bu şekilde devam etmesi çok önemli. Ben bu konuya hassaten çok önem veriyorum, çünkü biz de kendi standımızda üç gün boyunca bazı eğitimler yaptık, kısa bilgilendirme sunumları yaptık. Bu önemli bir konu çünkü bizim, kendimizin, çalışanlarımızın ve sektör çalışanlarının eğitilmesi, bilgili hale gelmesi çok önemli. Teşekkür ediyoruz. ”

Zeki POYRAZ
AFS – CEO

“AFS olarak ISK-SODEX Fuarı’ndan son derece memnunuz. Bugün son günü, geçtiğimiz üç gün içerisinde son derece güzel bağlantılar yaptık, yabancı misafir katılımcısı iyiydi, B2B görüşmeleri gayet güzel geçti, bundan sonraki ISK-SODEX fuarlarına da katılmayı düşünüyoruz.”

Emre BULUT
Cantaş – Ürün Müdürü

“SODEX Fuarı Cantaş’ın bir klasiği olmuş durumda. SODEX bizim için olmazsa olmaz. Bunu da her katılışımızda bir kez daha anlıyoruz, gerek yoğunluk gerekse müşterilerimizin yeni sergilediğimiz ürünlere verdiği tepkilerden SODEX’in bizim için ne kadar doğru bir fuar olduğu anlaşılıyor. SODEX Fuarı soğutma üzerine özelleştirilmiş en önemli fuar, bizim SODEX fuarından anlayışımız bu işin açıkçası. Müşteriler direkt ne istediğini bilen, ziyaretçilerin çok daha nitelikli olduğu bir fuar. Bu anlamda bizim için çok daha diğer yapı fuarlarına göre çok daha net, çok daha verimli geçtiğini düşündüğümüz bir fuar SODEX fuarı.
Fuar ziyaretçilerinden bahsedecek olursak, özellikle geçtiğimiz dönemlerde alışık olduğumuz ziyaretçi portföyü Arap ülkeleri ve Türki cumhuriyetlerdi, ama git gide bizim artık Avrupa ülkelerine de hizmet verdiğimizi bu gelen fuardaki ziyaretçilerden net şekilde anlayabiliyoruz. Özellikle İngiltere ve Almanya gibi pazarlarda günden güne Türk ürünlerin payının arttığını rahatlıkla söyleyebilirim.
İşin açıkçası ülkemizde hala soğutmanın çok bilinçli olarak gerçekleşmediği mecralar da var. Bu anlamda baktığınız zaman bütün soğutmacıları bir araya getirerek son gelişmeleri, sektördeki yenilikleri ve doğru bilinen yanlışları göstermenin en kolay aktivasyon yöntemi baktığınız zaman SODEX.
Daha önce de söylediğim gibi SODEX Fuarı Cantaş Soğutma için bir klasik, bizim olmazsa olmazlarımızdan, zaten her fuara katıldığımızda anlıyoruz ki, soğutma sadece kendi ülkemizde değil, Türkiye olarak bakıldığında çevre ülkelerde de giderek artan bir potansiyelle birlikte devam ettiği için çok daha umutluyuz gelecek fuarlardan. .”

Elif Işıl KARA
CFM – Satış Müdürü

“SODEX Fuarı’na 2007 yılından beri katılıyoruz, yani bu fuar aslına bakarsanız bizim için sektörde neler oluyor, ne yenilikler var, bunları hem bizim tanıtmamız hem de diğer firmaların neler yaptığını görme açısından bizim için oldukça başarılı bir fuar. Yurt dışından çok fazla fuarı gelen misafirler oldu. Arabistan’dan çok fazla gelen var, yani o Arap yarımadasından, hatta Morocco’dan bile gelenler oldu. Müşterilerimize ürünlerimizi tanıttık. Ve onları bizden alım yapan bizim partner firmalarımıza yönlendirdik.
Bu SODEX’i biz sevdiğimiz için katılıyoruz biz öncelikle ve işte sektör için gerçekten bilgilendirme anlamında faydalı olduğu için katılıyoruz. Önümüzdeki SODEX’lere de aynı şekilde katılırız diye düşünüyorum. ”

Herman HAÇADURYAN
REFKAR – Genel Müdür Yardımcısı

“SODEX bizim soğutma endüstrisinin Türkiye’deki en büyük temsilcisi. Bu nedenle hani ben her zaman burada olmanın önemine inandım. SODEX’te yer almanın, SODEX’te firmamızı temsil etmenin önemine inanmıştım ve bu fuarda özellikle bu seneki fuarda buna çok daha ikna oldum. SODEX, fuarlar genelde öyledir ama SODEX hem firmamızı hem ürünlerimizi ön plana çıkarmanın, yapmış olduğumuz yenilikleri tanıtmanın, insanlarla bir araya gelmenin, bağlantı kurmanın, bence en önemli merkezi. Bu nedenle hani biz artı sektördeki herkesin bu fuarda yer almasının zaruri olduğuna inanıyorum. Herkes bütçesi el verdiğince, gücü elverdiğince bu fuarda gelmeli firmasını, ülkesini, sektörünü temsil etmeli.
Bu sene, bunu özellikle bahsetmek istiyorum, bu sene gerçekten bağlantı konusunda ve ziyaretçi kalitesinde çok ciddi ve kritik bir artış oldu birdenbire. Bunu her zaman söylüyorum ve tekrar söyleyeceğim, şu an şu elimdeki benim kartlar, sadece ben bizzat ilgilenmek istiyorum diye ayırdığım kartlar. Bu kartların içerisinde Taylandlı ziyaretçi de var, Uruguaylı ziyaretçi de var, İspanyol ziyaretçi de var, Çek Cumhuriyetli ziyaretçi de var, Letonyalı ziyaretçi de var gerçekten bu sene gerek B2B’ler olsun, B2B’ler için emeği geçen herkese ayriyeten tek tek teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten çok verimli toplantılar oldu, 162 ziyaretçi buraya geldi bunlarla gerek birebir görüşme imkanımız oldu gerek standımızı ziyaret ettiler. Yani hani ziyaretçi kalitesi ve global ziyaretçi sayısı olarak bu sene gerçekten çok büyük bir artış oldu, yani bu konuda çok mutluyum. Umarım bundan sonraki senelerde de bu verimliliği aynı şekilde koruyup hatta artarak, katlanarak artmasını diliyorum. Yani ilk defa bu sene yani katıldığımız herhangi bir fuardan, sırf burası olarak söylemeyeceğim, global olarak da biz pek çok fuara katılım sağlıyoruz Türkiye ve yurt dışında, benim şu ana kadar geçirdiğim, farklı sektörlerde de geçirdiğim en verimli fuar oldu diyebilirim.
Gerçekten benim bu sene mutlu ve gülen bir suratla ayrılacağım bir etkinlik oldu yani keşke hani bütün katıldığımız fuarlar bu verimlilikte geçse diyebilirim.
Ben her zaman şuna inanıyorum, satış ve pazarlama her zaman birbirinden farklı olması gereken faaliyetler, etkinlikler artık insanlar ürüne değil bilgiye yönelik pazarlama yöntemleri ve tanıtımlarda yer almak istiyor çünkü nereye giderseniz hep ürün ürün ürün, artık insanlar gerek firmalardan, gerek etkinliklerden, organizasyonlardan, fuarlardan biraz da bilgiye yönelik verim almak istiyorlar. Hani gittiği zaman kendisine katma değer sağlayabilecek, bir şeyler öğrenebileceği, farklı bir şeyler görebileceği etkinliklerde yer almak istiyorlar çünkü artık herkes yani bireysel olarak da kurumsal olarak da herkes zamana karşı yarışıyor. Herkesin zamanı çok kıymetli, hani buraya geldiği zaman buradan sadece ürün değil biraz da bilgi alarak ayrılmak istiyor. Bu nedenle forumların düzenlenmiş olması işte bu Masters League yarışmasının düzenlenmiş olması bence çok önemli bir etkinlikti, çok gerekli bir etkinlikti. Hem firmaların kendini tanıtma, hem ürünleri, hem sektörü, hem yaptıkları işi veya hani bu ürünün inceliklerini anlatabilmesi açısından bence çok doğru bir karar olmuş. Umarım bundan sonraki SODEX fuarlarında da aynı şekilde ve daha fazla firmanın katılım, daha fazla ziyaretçinin katılım sağladığı etkinlikler olarak var olmaya devam eder diye ümit ediyorum. O konuda da tabii ki firmanıza teşekkürlerimi ayriyeten iletmek isterim. ”

Ali FATİNOĞLU
Sanica – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

“Yıllardır SODEX’in yaptığı bütün fuarlara katılmıştık, fuarda bugün son günümüz. Bizim açımızdan son derece verimli geçti. Zaten biz de verimi arttırabilmek için Türkiye genelinde yurt içindeki bütün büyük toptancı ve dağıtıcılarımızı İstanbul’a davet ettik ve onları burada bir gece ağırlayarak, iki gün boyunca fuarda dolaşmalarını sağladık. Yurt dışından da aynı şekilde yaklaşık 40 taneye yakın büyük distribütörümüzü İstanbul’da misafir ettik. Böylece hem yurt için hem yurt dışındaki büyük çaptaki dağıtıcı, toptancılarımızla hem biz burada yeni ürünlerimizi gösterdik, onlar da Türkiye’deki diğer firmaları da gezerek fuardan ve Türkiye ile ilgili bir kere daha fikirlerini, görüşlerini oluşturmuş oldu. Bu seneki fuarda yeni ürünlerimiz vardı, onları tanıtmamıza da vesile oldu. Bunun için de en önemlisi bizim plastik boru grubumuzda sessiz boruyu anlattık ve sessiz boruyla ilgili sistem kurarak, içinden su geçirerek, hem de yüksek barla su geçirerek, ne kadar sıfır boyutunda ses olduğunu kulaklarıyla bütün gelenlere dinlettik ki bu çok verimli oldu, herkes de çok mutlu oldu. Bu fuar da bir sorunsuz şu an itibariyle kapandı. Bu fuarın oluşumunda tüm SODEX ekibine, ailesine başarılar dilerim ve kendilerine teşekkür ederim. Çok başarılı bir fuar organize ettiler. ”

Toni TİMİRCİ
Danfoss – Bölge Satış Direktörü

“Bu sene SODEX yeni yerinde yeni tarihinde, biliyorsunuz bir değişiklik oldu. Ben yaklaşık 25 yıldır sektördeyim, sektörde bulunduğum süre içerisinde SODEX’le birçok kez iletişimimiz oldu. Bu 25 yıllık kariyerim boyunca hep uluslararası firmalarda çalıştım. Bu çalışma esnasında SODEX’te çeşitli firmalar vasıtasıyla fuarlarına katılma şansım oldu. Sektördeki gelişim çok hızlı artış gösteriyor, bundan biz de son derece memnunuz. Yeni yerinde de bence çok başarılı bir performans sergiledi hem SODEX, ISK-SODEX hem Hannover Messe grubu, dolayısıyla onlara teşekkür ediyorum. Biz bu sene Danfoss olarak mobil ünitemizi, karbondioksitli mobil ünitemizi tanıtım amacıyla, eğitim ünitemizi tanıtım amacıyla bu fuarda yer alıyoruz. Amaçladığımız kitlenin çoğuna ulaştık, özellikle üniversite öğrencileri tarafından ilgi çok fazla yüksekti, biz de zaten onu amaçlıyorduk. Teşekkür ediyorum. ”

Hülya GEDİK
Gedik Holding – Yönetim Kurulu Başkanı

“SODEX fuarlarına uzunca bir süredir katılıyoruz ve hiçbirini kaçırmıyoruz. Her sene yapılan SODEX fuarlarına mutlaka Gedik Döküm Vana ve Termo olarak katılım gösteriyoruz. Ve konunun spesifik olan kişilerden geldiği için çok fayda görüyoruz. İlgili kişiler geliyor ve onlarla fikir alış-verişinde de bulunuyoruz. Bu bakımdan SODEX fuarlarından çok verim aldık ve gelecek sene de katılacağız.
SODEX fuarı ısıtma, soğutma ve aynı zamanda vana, armatür, pompa konularında çok özelliği olan ve sadece o endüstrilere hitap eden fuar olduğundan dolayı önemi çok büyük ve yurt dışından gelen müşterilerimiz de oldu onlar da katılım gösterip sektörü daha yakından tanımak istiyorlar. Bu vesileyle her geçen sene SODEX fuarı daha da büyüyeceğini ve daha da hem müşteriler açısından hem stant sahipleri açısından daha da verimli hale geleceğine inanıyorum.
Gedik Döküm ve Vana, Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde çok büyük yatırımları olan bir firma ve ilk defa çok büyük kapsamlı ve işlevi olan vanaları getirdik, her SODEX fuarında da farklı ve yeni ürünlerle olmayı amaçlıyoruz. Çünkü fuarların amacı sadece müşteri teması değil aynı zamanda yenilikleri de sunmaktır, bu bağlamda SODEX de çok iyi ortam sağlıyor bize.
Fuarlar sadece ürün teşhir etmek değil aynı zamanda inovatif ürünlerin de gösterimini sunarken burada konferansların olması ve bilgi verilmesi çok, son derece önemlidir diye düşünüyorum. Her şey bir değişim halinde aynı şekilde de fuarların teşhiri ve aynı zamanda fuar organizasyonları da farklı aktiviteler sunaraktan insanları çekmeye çalışıyor bu bakımdan da sizin organizasyonunuzu kutluyorum. ”

M. Atakan UNAN
E.C.A – Pazarlama Müdürü / Marketing Manager

“Emas Makine olarak, Elginkan topluluğuna bağlı E.C.A markalı ısıtma soğutma ürünlerin üretim ve satışından, pazarlamasından sorumlu bir firmayız. Çok uzun yıllardan beri SODEX fuarına katılım, stantlı katılım sağlıyoruz. SODEX fuarı ülkemizin ısıtma sektöründe, soğutma sektöründe tek ve en büyük fuarı, uluslararası fuarı diyebiliriz. Bu doğrultuda da zaten katılım gösteriyoruz. Özellikle katıldığımız zamanlarda yurt dışındaki müşterilerimizi, yurt içindeki bayilerimizi fuarımıza davet ediyoruz, buralarda gerekli görüşmelerimizi yapıp yeni ürünlerimizi, yeni uygulamalarımızı hem tanıtıp hem lanse ediyoruz. SODEX fuarı bizim için çok önemli bir fuar, özelikle Elginkan topluluğu ve E.C.A. markalı ürünleri tanıtmak için fuarda stantlı katılım sağlıyoruz.
SODEX’in yapmış olduğu organizasyonlara biz de iştirak etmeye çalışıyoruz, özellikle bu sene düzenlenen Ustalar Ligi’ndeki yarışmaya da zaten mutlulukla sponsor olduk. Orada da üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimize inanıyorum. Bu tarz hareketlerde zaten elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz. ”

Alexander KÜHNEL
Hannover Messe Sodeks Fuarcılık – Genel Müdür

“2018 ISK-SODEX neredeyse bitmek üzere. Gerçekten başarılı bir etkinlikti. Pek çok yenilik getirdik, tarihleri, fuar alanını değiştirdik. Herkes kar yağacağından endişeliydi ama hiç kar yağmadı. Gerçekten başarılı bir etkinliğe imza attık, katılımcıların ve ziyaretçilerin koridorlarda yürürken yüzlerinde her zaman bir gülümseme vardı. Katılımcılar çok meşgullerdi, çok fazla müşterileri vardı. Daha önce hiç olmadığı kadar çok uluslararası ziyaretçi aldıklarını bildirdiler, ziyaretçilerin sayısı ve kalitesinden çok memnundular. Bunu, bizi destekleyen iş ortaklarımız, güçlü ekibimiz, basın mensupları ve sponsorlarımız olmadan yapamazdık, birlikte gerçekten iyi bir iş çıkardık. Kısaca, çok çalıştık ve gerçekten büyük bir başarı elde ettik diyebiliriz. Elbette devam edeceğiz, yine yenilikler peşinde olacağız; ISK-SODEX Fuarını 2018 Şubat yerine Ekim 2019'da ve devamında 2021, 2023'de olmak üzere iki yılda bir düzenleyeceğiz. Yani, yine başka bir değişiklik söz konusu. Bu yılki fuar için yaptığımız yeniliklere de devam edeceğiz. Forumların ve panellerin kalitesini ve sayısını arttıracağız. Masters’ League adını verdiğimiz, kazan tesisatı ile ilgili teknisyenlere yönelik büyük bir başarıya imza atan bir yarışma gerçekleştirdik. Yarışmanın finalini Olimpiyat Oyunlarındaki madalya töreni gibi tasarladık, kazananlar sertifikalarını ve birinci, ikinci ve üçüncü gelenler para ödüllerini aldı. Önümüzdeki dönemde de bunun gibi yarışmaları arttırmayı planlıyoruz. Mevcut iş ortaklarımızla devam etmenin yanı sıra iş ortaklıklarımızı da arttıracağız.
Fuar yılın ikinci yarısında düzenleneceği için hava ile ilgili herhangi bir problem yaşamayacağımızdan kesin eminim, çünkü yaz sonuna denk gelecek. Bu yıl bizimle beraber olan katılımcılardan aldığım geri bildirimler bir sonraki fuarda alanlarını genişletmek istedikleri yönünde. Bu yıl aramızda olamayıp bir sonraki fuara katılmak isteyenler için de şunu söyleyebilirim: bekleme listemiz kısa süre içinde tamamlanacak ve bu, her organizatörün hayalinde olan bir durum. Yani, kaliteyi ve iyi bir programı garanti ediyoruz. 2-5 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan ISK-SODEX 2019'da tekrar görüşmek dileğiyle. ”

Muharrem FIRAT
Fırat – Bölge Satış Şefi

“Şimdi öncelikle fuarın tabi genel seyrinden bahsetmek istiyorum, ilk gün gelen yabancı misafirler yoğunluktaydı, ikinci-üçüncü gün son derece ilgililer gelmesi güzeldi. 65 ülkede satışa sunulan bir ürün yelpazemiz mevcut, ağırlıklı olarak Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Tabi bu fuarda bu yıl farklı olan işte Ustalar Ligi’ndeki yarışma yapılması güzeldi orada bir örnek uygulama yapıldı ve ustalar orada yarıştırıldı bu anlamda bu tarz atraksiyonların yapılması gayet fuara renk kattı ve ilgi de gördü. Bundan sonraki fuarlarda da yapılmasının çok fayda sağlayacağını düşünüyoruz.
Yapılan her şeyin mutlaka bir artısı, bir katkısı oluyor, burada katılımcıların gelmesi ve ilgili insanların gelmesi tabi ülke açısından da sektöre birçok şey katıyor, yenilik anlamında her firmanın tabi kendine göre yaptığı yeni şeyler var. Tabi burada sektörle alakalı ziyaretçilerin bu yeni ürünlerle tanışması tabii ki ülke adına güzel hareketler olduğunu düşünüyorum. ”

Haluk HACIZEKERİYAOĞLU
Giacomini Unival – Yönetim Kurulu Başkanı

“Yaklaşık dokuz yıldır biz birlikteyiz, SODEX’e katılıyoruz ve bunu Türkiye’nin ürettiği değerlerin sergilendiği çok önemli bir fuar bir sergi olarak görüyoruz. Bu sene yer değişti, endişelerimiz vardı ancak gördük ki daha iyi bir hale gelmiş fuar. Çünkü bir ürünün kalitesi kadar nasıl sergilendiği çok önem taşıyor, çok bu konuda bu sene çok büyük aşamalar kaydetmiş gerçekten, bu konuda tebrik ediyorum. Daha da iyi olacağını şimdiden görüyoruz. Biz bu sene çok memnunuz bu katılımdan dolayı. Enteresan da bir gelişmesi oldu bu senenin, yabancı misafirler çok yoğunlaştı. Şimdi bu ortamda fuarın yani pazarlamasının güzel olması ürünlerin güzelliğiyle birleşince ülke olarak bundan daha da kazançlı çıkıyoruz. Türkiye’nin değeri, Türkiye’de üretilen malın değeri daha da ön plana çıkıyor bundan da ayrıca mutluluk duydum. Bütün bu fuara katkıda bulunanları tebrik ediyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum yine bir kez daha bizi yanıltmadılar.
Bu sene bu faaliyetler çerçevesinde birçok da seminer, oturumlar yapıldı. Bu konularla ilgili de çok olumlu dönüşler gördük, olumlu tepkiler olduğunu gördük. Bunun da yine arttırılarak devam etmesi sektörün bütün paydaşlarının lehine olacaktır. Tekrar teşekkür ediyorum. ”

ISK-SODEX Istanbul 2019 Katılımcılarımızdan Bazıları

Katılımcılar için Faydaları

ISK-SODEX ISTANBUL 2021'e Neden Katılmalısınız?

Eş Organizatörler / Destekleyen Dernekler